האקתון מדעי, טכנולוגי חברתי

קצת על האקתון הרענני

העיר רעננה פיתחה מודל ייחודי לחינוך מבוסס מנהיגות ואותנטיות. פיתוח חוויה מתוך מודעות, משמעוות, ואחריות לסביבה.

חברנו יחד, הפיקוח על הוראת המדעים, משרד החינוך מחוז מרכז, אשכול הפיס ועיריית רעננה לקדם את ההכשרה והפיתוח המקצועי של מורי המדעים בפרקטיקה של הוראה ליישום דרכי הוראה, כלומר פעולה מתוך הקשר של ערך ומשמעות.

במפגשי קהילת המורים שולבו סדנאות מייקרים והובלת האקתון עירוני, תוך כדי התנסות במיזמי פיתוח מוצר טכנולוגי בהיבט יזמי.

נושא האקתון שיתקיים השנה לראשונה הוא  "רעננה עיר נגישה".

במסגרת התוכנית osos – open schools open societies  נערכו  מפגשי המייקרים כדי לקדם את תרבות העשייה  ותמונת הידיים בפרויקטים של התלמידים.

לקראת האקתון התקיימו:

 1.  סדנאות מייקרים למורי המדעים
 2.  במסגרת שיעורי המדעים  התלמידים זיהו בעיה או צורך בנושא "רעננה עיר נגישה" וחשבו על פתרונות יצירתיים לבעיה. 
 3.  מפגש הכנה באשכול לכל תלמידי האקתון , המפגש כלל הרצאת השראה של בכירים מהעירייה מתחומי הנגישות בהיבט הרחב (נגישות מבנים, נגישות תחבורה, נגישות מידע, נגישות לצרכים מיוחדים ועוד…)
 4.  התקיים מפגש הכנת למנטורים.

 האקתון העירוני שיתקיים ב-27.12.18 בין השעות 8:30 – 20:00. ישתתפו כ-180 תלמידים שנבחרו ע"י מורי המדעים.

35  מנטורים תלמידי תיכון י"א י"ב ממגמות טכנולוגיות של אוסטרובסקי , אביב, מטרו.

15  מנטורים מחברת הייטק שהתנדבו לקדם את תרבות היזמות והמייקרים בעיר.

4 מנטורים מטעם אוסוס (מוזיאון המדע אורט ישראל).

יצא לדרך האקתון רעננה הראשון למדעים

בהאקתון השתתפו תלמידי חטיבות הביניים מכל העיר והוא פרי שיתוף פעולה של מנהלת אשכול פיס רעננה רודי בוקסנבאום שחלמה ויזמה את הרעיון, הפיקוח על המדעים במשרד החינוך ומינהל החינוך בעיריית רעננה.

180 תלמידים עם ניצוץ וברק בעיניים נחשפו לצרכים שונים מכל תחומי הנגישות, חקרו אותם והציעו פתרונות. 

את התלמידים הנחו כ – 40 מנטורים, חלקם אנשי הייטק מרעננה  וחלקם תלמידי מגמות הרובוטיקה , ההיטק והסייבר בתיכונים בעיר. 

5 קבוצות מתוך 12 הקבוצות שעלו לגמר היו תלמידי חט"ב "רימון".

ראש העיר , מר חיים ברוידא אמר כי דור העתיד שלנו כולל אנשים שיכולים להביא את מדינת ישראל הקטנה לאיכויות שהן מודל בכל העולם. עוד הוסיף כי בכל מקום בעולם יוכלו ללמוד שכאן מעניקים את החינוך הטוב ביותר שמהווה את חוסנה של החברה הישראלית. 

ראש מינהל החינוך, גב' נורית דנינו ציינה כי היא גאה על כך שהנושא שנבחר להאקתון הראשון ברעננה הוא נושא הנגישות שכן נושא זה מדבר על הדאגה לכלל.  עוד ציינה  כי כשהיא מסתכלת על התלמידים היא רואה את דור העתיד והיא מקוה שבפריצות הדרך שהם יעשו הם תמיד יחשבו במה הם יכולים לסייע לקהלים שונים באוכלוסיה. כמילות השיר "מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו". 

האירוע שסחף אחריו תלמידים רבים הוא הראשון ברעננה ומעתה יהפוך למסורת בעיר.

קישור לגלריית תמונות מהאירוע   

 
קישור לכתבה בצומת השרון

תגובות

 1. חום חופרי, יועץ ראש העיר לענייני חינוך:
  אתמול נכחתי בשעות האחרונות של מהלך מאוד יפה. כ250 תלמידים שהשתבצו ב50 קבוצות עסקו בפתרונות לשיפור הנגישות . הקבוצות החלו בעבודה לפני מספר חודשים בהם חקרו, חלמו, בדקו ולבסוף הצינו פתרונות. אתמול הגיעו הקבוצות לאשכול הפיס, עסקו בהכנת אבי טיפוס ומצגות. ראיתי שלם דברים מדהימים. אני מביא את דבריה של רודי בוקסנבאום שסיכמה את האירוע:
  "אחרי 12 שעות מאתגרות, יצירתיות ופורצות דרך, הגענו לקו הגמר.
  כ- 50 קבוצות פעלו כאן במהלך היום בדרך מעוררת השראה.
  כולכם הצטיינתם!!! ובמיוחד נהנינו לראות את הניצוץ בעיניים, לאורך כל היום.
  קבוצה אחת, מקבלת מגן הוקרה מראש העיר, על פריצת תקרת הזכוכית.
  רגע לפני שאזמין את ראש העיר, אני מבקשת להודות לכל מי שהיה שותף ליום הזה: מינהל החינוך בעיריית רעננה, משרד החינוך, מנהלי בתי ספר, OSOS, קהילת מורי המדעים שהייתה כאן לכל אורך היום, המנטורים הבוגרים- שלקחו חופשה מעבודתם השוטפת, המנטורים הצעירים מהתיכונים בעיר, צוות אשכול הפיס המסור שעבד לכל אורך היום ללא ליאות ואחרונים חביבים, אתם תלמידים יקרים,"
  נהניתי גם מדברי ראש העיר חיים ברוידא שהישווה את הרעיונות של התלמידים לראיון הטלפון הנייד שכאשר הוא היה בן גילם נראה כחלום. "החלומות שאתם חולמים" אמר להם "יהיו המציאות בעוד כמה עשרות שנים".
  אם יורשה לי משהו אישי: בזמן האחרון יוצא לי להסתובב ולראות מקרוב את מערכת החינוך.
  לפני קצת יותר מ10 שנים הכנו את התכנית האסטרטגית למערכת החינוך. החלומות שחלמנו אז קורמים עור וגידים. וזה בזכות אנשי החינוך המדהימים בעיר.

 2. אביחי ארביב:
  מה קורה כשמכניסים לבניין אחד 220 תלמידי חטיבות ביניים המחולקים ל-50 קבוצות, מעמידים לרשותם כ-20 מנטורים מבוגרים ועוד כ-70 מנטורים צעירים תלמידי מגמות רובוטיקה ובוגרי מגמות רובוטיקה, מעמידים לרשותם חדר יצירה מלא בחומרים, כלים ומדפסות תלת מימד ונותנים להם לפתח פתרונות והמצאות לטובת הקהילה והחברה ?

  תוך 12 שעות של עבודה בהתלהבות של אותם ילדים, תוך התלהבות של המנטורים המבוגרים, עזרה מקצועית לא פחות של המנטורים הצעירים והמון המון חזון ודימיון בסוף הערב התקבלו יותר מ-50 המצאות ופיתוחים גאוניים.

  את האירוע המושקע ברמה בינלאומית הגתה והוציאה לפועל הגברת רודי בוקסנבאום מנהלת אשכול פיס- רעננה וביחד עם מינהל החינוך בעזרת העומדת בראשו הגב' נורית דנינו ומנהלת המחלקה ליזמות ופיתוח תכניות הגב' ענת כהן הצליחו להגשים לבני הנוער ברעננה חלום ולנו, המנטורים המתנדבים, עוד יום כיף בו כל אחת ואחד מאיתנו גם נהנה לראות ולסייע לכשרונות הצעירים וגם נהנה מהיום המושקע והמהנה הזה ששילב ידע, עבודה, כיבוד מפנק והפעלות יוגה וקפוארה כדי להזכיר לכולם שמעבר ללימודים וההישגיות יש גם הנאות בחיים.

  תודה לך רודי
  תודה לצוות אשכול פיס רעננה
  תודה לחבריי המנטורים
  תודה לנורית ולענת ממינהל החינוך
  ותודה לך ראש העיר, מר חיים ברוידא

  בזכותכם היום המדהים הזה יצא לפועל

  באהבה ענקית,
  אביחי ארביב

 3. אלמוג גולדשטיין – י-ז-מ-ו-ת ברעננה (מנטור בהאקתון)

  אתמול היה ההאקתון הראשון לנוער בנושא נגישות באשכול הפיס רעננה.

  אחת החוויות הכי מלמדות ומסקרנות שהיו לי בתקופה האחרונה. ראיתי קבוצות של בני נוער שחושבים על העתיד. ליטרלי. הם פשוט המציאו דברים חדשים לגמרי, רוב הרעיונות ממוקדים בעזרה לאנשים עם מוגבלות. אתם קולטים? בני 14-17 למדו איך להמציא משאבים חדשים במחשבה על הסביבה ועל האנשים שחיים בעולם במטרה לשפר את החיים שלהם.

  ראיתי את האור בעיניים של התלמידים, איך הם נהנים להמציא, לחשוב מחדש, להציג בפני אנשים ולאתגר את המחשבה שוב ושוב.

  יצאו בהאקתון מוצרים מטורפים שבחלקם אעזור בעצמי כדי לקדם אותם לפעילות מלאה.

  חשוב להודות לרודי בוקסנבאום שיצרה חזון למציאות לא נתפסת. עוד כשלמדתי בחטיבת אלון לפני 8 שנים ראיתי מהצד איך רודי נלחמת על פרויקטים חדשניים שפותחים אופקים חדשים לנוער.
  רודי – זכינו בך ברעננה. את בין האנשים הכי חשובים בעיר.
  תודה שנתת לכולנו את הזכות לקחת חלק באירוע הנפלא הזה.